
"W czasie deszczu dzieci się nudzą" - głosi tekst piosenki słynnego przed laty Kabaretu Starszych Panów. Okazuje się, że dorośli też nie wiedzą co robić, kiedy w znanej miejscowości turystycznej pada deszcz. Jakie atrakcje proponuje indywidualnym turystom i rodzinom z dziećmi Krynica-Zdrój? Czy Krynica-Zdrój może być interesująca również w czasie niepogody? Czy konieczność ukrycia się przed deszczem pod dachem zrekompensuje wypoczynek na świeżym powietrzu?
Krynica-Zdrój przyciąga turystów zarówno latem, jak i zimą. Słynie jako uzdrowisko, ośrodek sportów zimowych i wędrówek pieszych i rowerowych. Miasto i okolica mają do zaoferowania również wiele atrakcji na niepogodę.
Zdrowie jest najważniejsze
Położone w różnych częściach miasta pijalnie (Pijalnia Główna, Słotwinka, Mieczysław, Jan) umożliwiają korzystanie z bogactwa krynickich wód mineralnych. Trzeba pamiętać o tym, że składniki mineralne zawarte w wodach mineralnych mają służyć poprawie zdrowia i leczeniu niektórych chorób. Nadmierne i niekontrolowane spożywanie niektórych wód mineralnych może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Część wielkiej powierzchni modernistycznej Pijalni Głównej, wypełnionej egzotycznymi roślinami, zajmuje sala koncertowa. Warto zapoznać się z repertuarem koncertów i wybrać coś dla siebie. Deszczową pogodę można wykorzystać na pobyt w jednej z kilku krynickich jaskiń solnych. Wilgotne, zjonizowane powietrze i unosząca się w nim para wodna przesycona solami mineralnymi korzystnie działają na skórę, tarczycę, choroby układu oddechowego i alergie.Krynickie muzea
Krynica-Zdrój to miasto Nikifora, łemkowskiego malarza prymitywisty. Trudno nie trafić do jego muzeum w rzucającej się w oczy swoim niebieskim kolorem zabytkowej willi „Romanówka”, położonej w sąsiedztwie krynickiego deptaku. W Muzeum Nikifora można zobaczyć dzieła tego niedocenionego za życia artysty, związane z nim pamiątki i zdjęcia. Muzeum Zabawek „Bajka” (ul. Piłsudskiego 2) zaciekawi nie tylko najmłodszych. Dzięki zgromadzonym tu zabawkom z różnych krajów i różnych epok dorośli będą mogli odbyć podróż sentymentalną do czasów dzieciństwa i pokazać maluchom, czym bawili się ich rodzice i dziadkowie. Miłośnicy łowiectwa i przyrody mogą odwiedzić Prywatne Muzeum Przyrodniczo Łowieckie „Łuczakówka” (ul. Halna 37) z bogatą kolekcją wypchanych zwierząt (nie tylko z polskich lasów), poroży i replikami broni palnej.
Aktywność pod dachem i nie tylko
Deszczowe dni nie muszą oznaczać braku aktywności. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć. W hotelach, ośrodkach wypoczynkowych i rehabilitacyjnych znajdziemy kryte baseny dostępne nie tylko dla gości hotelowych i pensjonariuszy. Trzeba tylko sprawdzić, gdzie i kiedy można z nich skorzystać. W Krynicy-Zdroju są też miejsca, w których możemy zagrać w kręgle, bilard, piłkarzyki albo porzucać lotkami do tarczy. Kino cyfrowe „Jaworzyna II” (ul. Piłsudskiego 19) z pewnością ma w swoim repertuarze coś, co przyciągnie miłośników sztuki filmowej. Podczas deszczu można wybrać się kolejką gondolową na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) lub najstarszą w Polsce kolejką linowo-terenową na Górę Parkową (742 m n.p.m.). W oczekiwaniu na okno pogodowe, które pozwoli podziwiać widoki, zawsze można wstąpić do któregoś z punktów gastronomicznych.
Dla dzieci w różnym wieku
W czasie deszczu najtrudniej zająć czymś dzieci. Handlowy Pasaż Krynicki (ul. J. I. Kraszewskiego 1) zaprasza do Centrum Zabaw Dziecięcych „Mały Robinson”. Wielopoziomowy tor pełen ruchomych kładek, zjeżdżalnie z bezpiecznym lądowaniem w kolorowych kulkach, sala zabaw z mnóstwem klocków i zabawek pozwalają wyzwolić dziecięcą energię i wyobraźnię. Z dziećmi w wieku szkolnym warto wybrać się do położonej w Nowych Łazienkach Mineralnych księgarni „Drzewiec” (ul. Piłsudskiego 2). Wystrój tego klimatycznego miejsca, możliwość swobodnego poruszania się wśród regałów i fachowa porada to świetny sposób na zarażenie młodego człowieka bakcylem czytelnictwa i wprowadzenie w magiczny świat literatury. Dzieci w różnym wieku mogą odwiedzić krynicki Escape Room (ul. Kraszewskiego 47). Warunkiem wydostania się z pokoju jest rozwiązanie serii skomplikowanych zagadek. Rozwikłanie tajemnicy Strefy 51, uwolnienie się z sześcianu pełnego niebezpiecznych pułapek lub wyjście z labiryntu w staroegipskiej piramidzie musi się zakończyć w określonym czasie.
Deszczowa Krynica-Zdrój dla zmotoryzowanych
Przyjazd do Krynicy-Zdroju własnym samochodem daje możliwość zwiedzenia okolicy i poznanie ciekawych miejsc. Szczególnie godny polecenia jest Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich obejmujący zarówno obiekty drewniane, jak i murowane. Łemkowie to rusińska grupa etniczna zamieszkująca wschodnie krańce Beskidu Sądeckiego, Beskid Niski i zachodnie krańce Bieszczadów. Po akcji „Wisła” i wysiedleniu miejscowej ludności na Ziemie Odzyskane po II wojnie światowej część cerkwi przekształcono w kościoły katolickie. Już w samej Krynicy-Zdroju można podziwiać drewnianą cerkiew Narodzenia Bogurodzicy w Słotwinach (obecnie kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa), murowaną cerkiew greckokatolicką Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz murowaną cerkiew prawosławną św. Włodzimierza Wielkiego w Krynicy Dolnej. Poza Krynicą szlak łączy zabytkowe drewniane cerkwie w Bereście, Polanach, Piorunce, Czyrnej, Mochnaczce, Tyliczu, Muszynce, a przede wszystkim cerkiew św. Jakuba w Powroźniku, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Pochodząca z 1600 roku świątynia jest najstarszą drewnianą cerkwią w polskich Karpatach.
Żaden deszcz nie jest wystarczającą wymówką, bo Krynica-Zdrój jest świetnym miejscem do wypoczynku o każdej porze roku i bez względu na pogodę.