
Krynica-Zdrój jest znana jako uzdrowisko i ośrodek sportów zimowych. Co innego jednak pobyt w sanatorium z planem zabiegów leczniczych lub zimowy wypad na narty, a co innego rodzinny pobyt z dziećmi. Dzieci się nudzą nie tylko w czasie deszczu i wymagają innego zagospodarowania czasu. Jak zorganizować rodzinny pobyt z dziećmi w Krynicy-Zdroju w taki sposób, żeby na długo pozostał po nim miły ślad we wspomnieniach?
Krynica-Zdrój to jedno z tych miast, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jak to zrobić w rodzinnym gronie, z dziećmi, które rozsadza energia i mają inne zainteresowania niż dorośli?
Krynicki deptak
Krynicki deptak i Bulwary Dietla to turystyczne centrum Krynicy, które jest atrakcyjne o każdej porze roku. Zabytkowy Stary Dom Zdrojowy, Stare Łazienki Mineralne, Łazienki Borowinowe oraz pensjonaty pamiętające czasy Galicji to sceneria, w której trzeba się mocno trzymać za portfel, żeby się nie skusić na zakup kolejnej pamiątki lub porcji lodów. Położone w niebieskiej willi „Romanówka” Muzeum Nikifora może zainteresować raczej starszą młodzież.
Fontanny multimedialne
Okrągła fontanna koło Starego Domu Zdrojowego (91 dysz), prostokątna fontanna o stu dyszach w Parku Dukieta oraz imitująca źródło fontanna na Polanie Janówka w pobliżu dolnej stacji kolejki na Górę Parkową mogą wprawić w zachwyt każdego. Wystarczy pojawić się w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze, żeby być świadkiem widowiska łączącego przeboje muzyki klasycznej, rozrywkowej i filmowej z ruchami wody i grą kolorowych świateł. W okresie zimowym (od końca października do końca kwietnia) fontanny są nieczynne. Repertuar zmienia się w zależności od dnia tygodnia i godziny.
Góra Parkowa
Kolejka na Górę Parkową (741 m n.p.m.) jest wizytówką Krynicy. Ta najstarsza kolej linowo-terenowa w Polsce (uruchomiona w 1937 r.) pokonuje różnicę wzniesień 148 m. Góra Parkowa zapewnia możliwość spacerów malowniczymi leśnymi alejkami i zatrzymania się na krótki postój przy Stawie Łabędzi lub źródle „Bocianówka” (trzeba będzie tłumaczyć, skąd się wzięła ta nazwa). Na szczycie Góry Parkowej można wspólnie z dziećmi zabawiać się na zjeżdżalniach rynnowych, zwanych „Rajskimi ślizgawkami” albo wsadzić maluchy na zjeżdżalnię pontonową (powrót na górę zapewnia mini wyciąg taśmowy Sun Kid). Na odważnych czeka Park Linowy „Mamut”.
Muzeum Zabawek
Każdy kiedyś był dzieckiem, a każde dziecko ma swoją ulubioną zabawkę. Muzeum Zabawek „Bajka” w Nowych Łazienkach Mineralnych eksponuje zabawki z różnych stron świata i z różnych epok. Lalki, domki dla lalek, kolejki, autka, pluszowe przytulanki, armie żołnierzyków, postaci z bajek i inne zabawki przenoszą dorosłych w czasy dzieciństwa, a dzieciom pokazują, jak i czym bawili się ich rodzice, dziadkowie i praprzodkowie. Zabawki odzwierciedlają świat dorosłych i dzięki nim można się wiele dowiedzieć o trybie życia, zwyczajach i modzie w minionych czasach i w różnych miejscach na Ziemi.
Pieszo lub na rowerze
Krynica-Zdrój i pasma Beskidu Sądeckiego umożliwiają aktywny wypoczynek i kontakt z przyrodą. Piesze szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne i ścieżki rowerowe można wykorzystać do rodzinnego wypadu na łono natury. Zielonym szlakiem z centrum miasta można przez Przełęcz Krzyżową przejść do doliny Czarnego Potoku, a następnie wspiąć się na szczyt Jaworzyny mijając Diabelski Kamień. Bezpieczna trasa rowerowa Velo Krynica prowadzi z Krynicy do oddalonej o 11 km Muszyny. Świetną zabawą dla całej rodziny jest quest „Sławni co w Krynicy mieszkali…”, który łączy w sobie elementy marszu na orientację, harcerskich podchodów i rymowanej łamigłówki z hasłem. Kartę do questu można pobrać z Internetu, a na zakończenie godzinnej zabawy czeka „skarb”, czyli pamiątkowa pieczątka potwierdzająca przejście trasy.
Widoki zapierające dech w piersi
Czy można spacerować w koronach drzew? Można, na wieży widokowej w narciarskim kompleksie Słotwiny Arena. Drewniana konstrukcja prowadzi spiralnie ułożonymi kładkami o łącznej długości niemal kilometra na wysokość prawie 50 km. Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na Beskid Sądecki oraz widoczne w oddali Tatry. Do wieży widokowej można dojść pieszo lub czynnym cały rok wyciągiem. Na piękne widoki można też liczyć na szczycie Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.). Można tam dotrzeć kolejką gondolową z doliny Czarnego Potoku. Przy dolnej stacji kolejki czeka dodatkowa atrakcja — park linowy z trasami o różnym stopniu trudności, z których mogą skorzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Duża dawka adrenaliny gwarantowana, a przy okazji można sprawdzić odwagę wszystkich członków rodziny.
Atrakcje dla dzieci w różnym wieku
Krynica-Zdrój oferuje atrakcje dla dzieci w różnym wieku. Rodzice mogą uczestniczyć w atrakcjach razem z dziećmi lub pozwolić im na samodzielną zabawę nie martwiąc się o ich bezpieczeństwo. Plac zabaw „Zuzunia”, Minigolf-Park albo sala zabaw „Smyk” w Czarnym Potoku pozwolą rodzicom na chwilę wytchnienia od wyczerpującego nadzoru.